Studijski program Doktorskih studija – Menadžmenta prirodnih resursa ima jasno definisane ciljeve i elemente propisane Standardima za akreditaciju doktorskih studija. Doktorske studije menadžmenta imaju za cilj da osposobljavaju kandidate za samostalan kreativni naučnoistraživački i nastavni rad i razvoj karijere u poslovnom svetu.

Ishod studija je potpuno ovladavanje metodološkim i teoretskim znanjima neophodnih za vlastiti angažman i doprinos razvoju nauke o menadžmentu prirodnih resursa, koji se ogleda kroz:

• samostalno rešavanje praktičnih i teorijskih problema;
  • uključivanje u realizaciju međunarodnih naučnih projekata;
  • koncipiranje i realizacija programa istraživanja u cilju razvoja novih metoda i postupaka menadžmenta, optimizacije poslovnih procesa i razvoja teorije odlučivanja;
  • samostalno kritičko ocenjivanje i vrednovanje postojećih i razvoj novih znanja;
    poštovanje principa etičkog kodeksa dobre naučne prakse;
  • saopštavanje naučno-istraživačkih rezultata na naučno-stručnim konferen-cijama i u naučnim časopisima; i
  • doprinos razvoju nauke o menadžmentu prirodnih resursa i nauke uopšte.
    uspešnom izradom i odbranom doktorske disertacije stiče se akademski naziv: doktor nauka – menadžment i biznis.

Na doktorske studije menadžmenta mogu se upisati kandidati koji su:

• završili diplomske akademske studije sa najmanje 300 ESPB bodova i opštom prosečnom ocenom najmanje 8 na osnovnim akademskim i diplomskim akademskim studijama menadžmenta, ekonomije i organizacionih nauka.
  • završili studije VII-1 stepena menadžmenta, ekonomije i organizacionih nauka po ranije važećim propisima sa opštom prosečnom ocenom najmanje 8, i
  • završili studije u drugim naučnim područjima, ako imaju najmanju prosečnu ocenu na prethodnim studijama 8 i polože diferencijalne ispite iz predmeta: Ekonomija i Menadžment po programu za osnovne akademske studije.

Studijski program doktorskih studija obuhvata četiri obavezna predmeta, jedan izborni predmet iz užeg naučnog područja u kojoj se kandidat opredeli da radi doktorsku disertaciju, studijski istraživački rad i kvalifikacioni rad za izbor teme doktorske disertacije, izradu i odbranu doktorske disertacije.

Struktura studijskog programa u pogledu broja i vrste obaveznih i izbornih predmeta je usklađena sa Standardima za akreditaciju, savremenim pravcima razvoja nauke o menadžmentu prirodnih resursa i usaglašen sa programima doktorskih studija menadžmenta na vodećim evropskim i svetskim univerzitetima.

Od ukupnog fonda časova aktivne nastave na obaveznim i izbornim predmetima 25% se realizuje putem predavanja, a 75% kroz studijski istraživački rad, konsultacije i mentorski rad u cilju potpunog ovladavanja metodologijama istraživanja, obrade rezultata i pisanja radova. Uspešnim savladavanjem programa studija na odgovarajućem predmetu stiče se odgovarajući broj ESPB bodova, u skladu sa potrebnim vremenom za savladavanje studijskog programa.

Neposrednom izboru teme, izradi i uspešnoj odbrani doktorske disertacije pripada ukupno 90 ESPB bodova, od čega 30 bodova studijskom istraživačkom radu i kvalifikacionom radu za izbor teme doktorske disertacije, a 60 ESPB bodova izradi i uspešnoj odbrani doktorske disertacije.

Za prijavu teme doktorske disertacije, kandidat treba da ispuni sledeće uslove:

• uspešno položeni svi ispiti iz obaveznih predmeta
  • izveden odgovarajući studijski istraživački rad i urađen kvalifikacioni rad za izbor teme doktorske disertacije koji je pozitivno ocenjen od mentora.
  • Kvalifikacionim radom kandidat treba da pokaže da apsolutno vlada teorijom i praksom u užoj naučnoj oblasti u kojoj želi da radi doktorsku disertaciju kao i da odgovarajućim obrazloženjem dokaže da predložena tema može biti predmet doktorske disertacije kroz koju će kandidat dati originalan doprinos nauci o menadžmentu prirodnih resursa.

Kandidat može da pristupi odbrani doktorske disertacije ako su ispunjeni sledeći uslovi:

• položeni svi ispiti
  • ima najmanje dva rada objavljena ili prihvaćena za objavljivanje u naučnim časopisima sa recenzijama sa zvanične liste Ministarstva za nauku i tehnologiju Republike Srbije ili jedan rad u međunarodnom časopisu sa SCI liste, iz okvira teme doktorske disertacije, i
  • pozitivno ocenjena doktorska disertacija od komisije određene odlukom Nastavno-naučnog veća Fakulteta.
R. Br. Naziv predmeta Nedeljni fond časova ESPB Način
polaganja
Semetar
I II III IV V VI